תכנון משתף

מגוון שירותי תכנון משתף,

אילו ישרתו את המטרות שלכם?

תכנון בשיתוף הציבור

תכנון עירוני בישראל נתקל פעמים רבות בחוסר אמון, התנגדויות וקשיי מימוש. אזרחים וארגונים דורשים יותר מעורבות, נגישות למידע מהימן ויכולת השפעה על ההחלטות המשפיעות על חייהם. מודוס מציעה מתודולוגיה ברורה לתכנון משתף אפקטיבי, נגישות וזמינות ללקוח ותוצרים היוצרים ערך מוסף משמעותי לכולם: לצוות התכנון, לרשות המקומית ולתושבים.

צוות מודוס מוביל תכנון בשיתוף הציבור בקני מידה שונים עבור מגוון קהלי יעד, מזה 20 שנים. עבדנו עם קהילות מבוססות ומבוססות פחות, ערבים, חרדים, עולים, בדווים, ובקיצור, עם ישראל. אנחנו שותפים לתכניות מתאר עיר בגדלים שונים: תל אביב-יפו, חיפה, אשדוד, יבנה, פרדס חנה-כרכור, רמת השרון, גבעתיים, אזור, יהוד-מונוסון, ריחנייה, רהט, סכנין, שלומי, רמת ישי, עפולה, ערד, צפת ועוד.

לתכניות כוללניות למועצות אזוריות: מגידו, מרחבים, שדות נגב, עמק יזרעאל, מנשה, אלונה.

לתכניות אסטרטגיות: לגליל המערבי, לתל אביב -יפו, לנגב המזרחי, לנפת אשקלון, לתחבורה מקיימת בת"א ועוד.

לתכניות מיוחדות: התחדשות שוק הכרמל, גן קריית ספר, גן אליפלט, רובע שדה דוב ועוד.

הצוות שלנו כולל מתכנני ערים ויועצים המתמחים בתכנון חברתי ומשתף. אנחנו אשפים בהנגשת מידע ובתרגום בין שפת הציבור לשפת התכנון והתוצרים שלנו חשובים בכל מוסד תכנון השואל תמיד: כיצד שותף הציבור. רוצים או צריכים לשתף את הציבור בתכנית או במיזם? נשמח ללוות אתכם בתהליך.

אסטרטגיה מנצחת לשיתוף ציבור

אחת השאלות שאנו נשאלים יותר מכל היא – כיצד נכון לשתף את הציבור? מודוס פיתחה מודלים מקצועיים המאפשרים להתאים אסטרטגיה מנצחת לשיתוף הציבור לכל מצב.

חלק מתהליכי "שיתוף הציבור" בישראל אינם מביאים ערך מוסף ואף עלולים לעיתים ליצור נזק של ממש; תהליכים רבים מבלבלים בין יידוע והסברה לתכנון בשיתוף הציבור. בסופו של דבר הציבור מרגיש שלא שיתפו אותו "באמת".

מודוס פיתחה מודל מקצועי בשם S4, המאפשר לבנות אסטרטגיה מנצחת לשיתוף ציבור, המותאמת למצב הדברים, למטרות ולתוצרים הרצויים. במקביל, אנו משתמשים בהצלחה במודל יישומי לעיצוב תהליך מנצח – Q7, המאפשר לממלאי תפקידים במשרדי ממשלה, רשויות מקומיות, יזמים וארגונים ליצור את התהליך האפקטיבי ביותר, לנהל את הסיכון והמשאבים ולמקסם הצלחה.

השילוב של מודלים מקצועיים שהופעלו במגוון עצום של תהליכים וחשיבה יצירתית, מאפשרים לנו להתאים את תהליך השיתוף הנכון ביותר עבורכם. מתלבטים כיצד לשתף את הציבור בתכנית או בפרויקט שלכם? דברו איתנו, או היעזרו במדריך לשיתוף הציבור.

הסברה אפקטיבית

זהו. פחות או יותר סיימתם לתכנן, ועכשיו אתם רוצים (או חייבים) להציג את התכנית לציבור. אתם מאמינים שהרשות המקומית שלכם מחויבת לשקיפות וב- 2022 זה המינימום שאתם יכולים לעשות. מודוס מתמחה בלהסביר תכנון כך שאנשים מבינים.

כל תכנון הוא שינוי. רוב השינויים יוצרים חשש והתנגדות. במיוחד כיום, רבים מרגישים משבר אמון, כבר לא ברור מאליו שהממסד עובד לטובתך ומסביב מלא פייק-ניוז. התוצאה: רבים מתנגדים לכל שינוי, גם לתכניות טובות ומטיבות. להסביר כך שמבינים, להסביר בדרך שיוצרת אמון, בדרך שמפחיתה התנגדויות ומאפשרת שיח ענייני ומקדם – זו המומחיות שלנו. אין סוף שעות עם מגוון עצום של קהלים, המון שנים של ניהול משברים וקונפליקטים וקצת שיער לבן, מאפשרים לנו לעשות את זה אחרת. המודעות שלנו להיבטים ויזואליים והמומחיות בהנגשת תוכן מאפשרת לנו להגיש תוכן פשוט שמדבר לאנשים ומביא תוצאות.

תכנית הגנה משריפות יער

ישובים צמודי חורש ויער מצויים בסיכון קבוע להתמודדות עם שריפות הגורמות לנפגעים ולנזקים משמעותיים לרכוש, ובמקרה אסון, בנפש. רשויות מובילות מבינות כיום טוב יותר את תפקידן בניהול הסיכון.

בשנת 2012 חוקק 'חוק רשות כיבוי והצלה' ומכוחו הוקמה הרשות לכבאות והצלה. יישובים הנידרשים להיערך לשריפות, על פי הנחיות הרשות, מחוייבים להכין 'תכנית הגנה'. מועצות מובילות (כגון חוף הכרמל) מבינות את הצורך באסטרטגיה מועצתית ברורה. 'תכנית הגנה' חשובה כדי לגייס משאבים נחוצים אך מאידך, היא יוצרת השפעה סביבתית ונופית משמעותית ועלולה להיתקל בהתנגדות תושבים. תושבים שילמו ממון רב על ביתם, בין היתר בזכות החורש הצמוד והם קשורים אליו רגשית. על כן נדרש תהליך חכם, משתף תושבים ומבוסס על ידע מקצועי אמיתי.

מודוס מלווה מועצות ויישובים בהכנת אסטרטגיה כוללת ותוכניות הגנה ליישובים. בשנים האחרונות פיתחנו מודל פעולה ייחודי, בשיתוף חברה המתמחה במידול ממוחשב של התפשטות אש ובעלת ידע עמוק ביערנות. זאת יחד עם ידע תכנוני, היכרות עמוקה עם הרגולציה בתחום וניסיונו בהובלת תהליכים בישובים כפריים ובניית הסכמות. המודל הייחודי שפיתחנו, יוצר תכניות הגנה אפקטיביות המאפשרות עמידה בתנאי הרגולציה, הגנה טובה ליישובים יחד עם שמירה על מראה כפרי וטבעי של הישוב. כל זאת בתהליך מקצועי-קהילתי משתף.

ייעוץ מתודולוגי לתכנון

מדוע אנחנו עושים את הדברים באופן מסוים? מהי השיטה והאם היא עובדת עבורנו? מלאכת התכנון היא מלאכה מורכבת ועתירת משאבים. מתודולוגיה ברורה ומתואמת יכולה לשפר את אפקטיביות העבודה באופן משמעותי, לחסוך משאבים ולרתום שותפים.

האדריכלית הראשית של משרד הבינוי והשיכון, הסבירה לנו פעם שמתודולוגיה ברורה מאפשרת לה ולצוות התכנון לפעול בשקיפות מול בעלי עניין, להסביר לא רק את התוצאה אלא גם את הדרך בה הגענו אליה, וכך לבנות אמון ולרתום לשינוי. אנחנו דוגלים בדרך זו וכיום מייעצים לראשי צוותי תכנון, למשרדי ממשלה ולבכירים ברשויות מקומיות לגבי השיטות האפקטיביות ביותר להשגת מטרותיהם. הבנת העומק שלנו את התהליך התכנוני, הניסיון בגיבוש אסטרטגיה ובמחקר יישומי מאפשרת לנו להציע פתרונות מדויקים לתהליכים מורכבים.

עכשיו כששמעתם על מודוס, זה הזמן להתמקד בארגון שלכם: איזה שינוי אתם מתכננים? מה החזון שלכם לשנים הבאות? נשמח לשמוע ולצאת למסע.

דילוג לתוכן