ניהול קונפליקטים

מגוון שירותי ניהול קונפליקטים,

אילו ישרתו את המטרות שלכם?

הערכת מצב

מה קורה כשהדברים מסתבכים? כשהולך ונוצר קונפליקט שמקשה או מונע מכם לקדם את המטרות שלכם, יוצר עיכובים ולוקח משאבים? מה כדאי לעשות כדי לקדם ולא להרע את המצב? האם כדאי לנסות לבנות הסכמות או ללכת בכל הכוח? מהו באמת המצב?

הבנה טובה של המצב או הבעיה היא כבר חצי הדרך לפתרון. התשובה לשאלה מהו המצב תלויה במידה רבה בזהותו של מי ששואלים. צריך לקחת בחשבון שלצדדים המעורבים, נקודות מבט שונות, נרטיב אחר ותובנות אחרות.

המתודולוגיה ל'הערכת מצב' שפותחה במודוס על בסיס שיטות אמריקאיות להערכת קונפליקט (Conflict Assessment) משקפת תמונת מציאות המתכללת את כל נקודות המבט הרלוונטיות. זה הכי קרוב לאמת שניתן להגיע. התוצר שמתקבל כולל מידע חשוב על שאלות ליבה כגון: מיהם בעלי העניין המעורבים, מהן עמדותיהם, הצרכים והתפיסות שלהם על המצב ועל האחרים ומה יכול לקדם פתרון. בנוסף, נערכת הערכה מקצועית על מידת התאמתו של המצב לתהליך בניית הסכמות ומוצע תהליך "תפור למידה". "הערכת מצב" מאפשרת להשקיע 10% מהמשאבים בהתחלה, כדי לדעת איך הכי נכון להתקדם הלאה.

מודוס ערכה לאורך השנים עשרות "הערכות מצב" עבור משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, ארגונים וקהילות לצורך ניהול ופתרון מצבי קונפליקט מורכבים. גם אם בסופו של דבר לא המלצנו על גישור ובניית הסכמות, תמיד נוצרו ערך ומידע תומך החלטה, לכלל המעורבים.

ניהול משברים

לעיתים מגיעים הדברים לידי משבר, הדורש ניהול מנוסה. לעיתים זו מחלוקת, או אפילו אי הבנה, העלולים, בניהול שגוי, להסלים ולצאת משליטה.

אם יש לנו מקום רק לעצה אחת, אז– כל "שקל" המושקע במניעה הופך למאה בניהול המצב ול- 1,000 כשכבר צריך ממש גישור או חלילה תהליך משפטי. צוות מודוס מוביל, מייעץ למנהלים בכירים בארגונים, רשויות, משרדי ממשלה וקהילות בניהול מצבי משבר. צריך להגדיר את בעלי העניין, לגדר את הסיכון ולגבש דרכי פעולה אפקטיביות. אנחנו מביאים לחדר יציבות תודעתית והמון ניסיון חתירה באשדות סוערים. לעיתים המשבר רק בחיתוליו ואז צריך לפעול חכם כדי למנוע הסלמה. לעיתים צריכים לייצב את הספינה או אפילו להשליך ציוד יקר למים ולא להתווכח עכשיו לאן שטים. רואים את גל המשבר מתקרב או מאיים להתנפץ עליכם? לנשום ולהתקשר.

גישור רב צדדי

גישור רב צדדי הוא אומנות הדורשת יכולת הקשבה ואמפתיה של נזיר, מקצועיות נייטראלית, יכולת ניתוח של כירורג ויצירתיות של מפרק מטענים.

קחו לדוגמה מחלוקת בין תושבים, חקלאים, רשות מקומית וגופים נוספים בעניין ריסוסים, או רצון להקים מעון לילדים עם צרכים מיוחדים הנתקל בהתנגדות שכנים נחרצת.

מייסד מודוס הוא בין ראשוני המגשרים המקצועיים בישראל, הוא התמחה בגישור רב צדדי בתכניות בינלאומיות והוביל עשרות תהליכים מורכבים לבניית הסכמות. צוות מודוס מלווה את התהליכים בתמיכה המקצועית והארגונית הנדרשת, ויחד נוצר ערך מוסף.

הכשרה והטמעה

מנהלים רבים מתמודדים עם מצבי קונפליקט מתוקף תפקידם. שיטה, כלים ומיומנויות עשויים לשפר באופן משמעותי את היכולת למנוע (ואם לא מצליחים) לנהל ולפתור מצבי קונפליקט. בחלק מהתפקידים, לדעת לנהל מצבי קונפליקט הוא חלק מובנה מהתפקיד ומיומנות הכרחית.

איך אנחנו יודעים? כי לאורך השנים לימדנו והכשרנו מאות רבות של מנהלים וממלאי תפקידים שונים להתמודד טוב יותר עם מצבי קונפליקט. הטמענו שפה, בנינו יכולות, נתנו כלים יישומיים ויצרנו שינוי אמיתי. במקרים רבים אנחנו משלבים מודולה של הכשרה בתוך תהליכים מורכבים יותר באופן שיוצר ערך מוסף לכולם.

עכשיו כששמעתם על מודוס, זה הזמן להתמקד בארגון שלכם: איזה שינוי אתם מתכננים? מה החזון שלכם לשנים הבאות? נשמח לשמוע ולצאת למסע.

דילוג לתוכן