גן אליפלט בפלורנטין  
(2018. עיריית ת"א-יפו)

תכנון עם ילדים

שכונת פלורנטין בת"א היתה נטולת שטח פתוח משמעותי במשך שנים רבות. קבוצת תושבים מקומית הובילה מאבק. גורמי מפתח בעירייה היו קשובים והחלטה התקבלה: הופכים חניון של 5 דונם לשטח פתוח איכותי לטובת תשובי השכונות.

אנחנו קיבלנו אתגר מגניב: "אנחנו רוצים את התכנית הכי טובה, בשיתוף אמיתי של תושבים ופעילים, אה, ויש לכם 3 חודשים ותקציב מוגבל", אמרו לנו בעירייה. שאלנו מי האדריכל ואחרי שהבנו שאלו הם אלי ואלס יחד עם אגף דרום של מנהל קהילה, הבנו שיש על מה לדבר.

כולם יחד: הפעילים שנתנו אמון בסיכוי לתכנון משתף באמת, ממלאי התפקידים במחלקות העירייה, האדריכלים והיועצים – נרתמו לתהליך ממוקד ואפקטיבי. ארבעה חודשים וקצת לאחר מכן היתה תכנית מוסכמת. בדרך היינו צריכים להתמודד עם כמה שאלות מורכבות: כיצד מתכננים מענה טוב לקהילות עם צרכים שונים מאוד: רווקים/ות, בעלי כלבים, הורים צעירים ועוד. מבקשי מפלט החולמים על "אי ירוק בעיר", חובבי ספורט החולמים על פארק מתקנים, והורים שרוצים רגע לנוח כשהילד משחק ולהרגיש בטוח שלא ירוץ לכביש. הפעלנו מערך כלים לשיתוף מקוון, וקיימנו מפגשים וסיורים משותפים. במאמץ משותף, הצליחו כולם להתעלות למקום המאפשר לראות גם את האחר ולמצוא מרחב משותף.

בסיור הראשון ראינו את בית הספר דוריאנוב הצמוד. יחד עם מנהלת וצוות מורות מחויבות, קיימנו תהליך תכנוני בשיתוף עשרות ילדי בית הספר (פוסט שפרסמנו בנושא). ילדים למדו תכנון, חלמו את הגן שלהם, הציעו המון הצעות (חלקן הפכו למציאות שאפשר לראות היום בגן) והכינו תערוכה ומודלים שהוצגו במפגש המסכם. את התהליך סיכם הפנינג קהילתי.

המליצו עלינו

עיריית תל אביב:

עיריית ת"א קידמה לאחרונה עדכון לתכנית האסטרטגית לעיר . התכנית מקיפה, עוסקת ב-10 תחומי חיים ומגבשת אסטרטגיה ברורה לעשור הבא. את העבודה הובילה היחידה לתכנון אסטרטגי בליווי יועצים חיצוניים.

חברת מודוס ייעצה והובילה מהלך מורכב של ניהול ממשק עם מגוון עצום של בעלי עניין רלוונטיים לתכנית ואת שיתוף הציבור הכללי. במהלך הכנת התכנית השתתפו למעלה מ- 250 נציגים של בעלי עניין שונים בכ- 27 סדנאות תכנון בשלושת שלבי התכנון המרכזיים: לימוד וניתוח מצב קיים, גיבוש תמונת עתיד מוסכמת וגיבוש קווי פעולה מרכזיים. חברת מודוס ייעצה לגבי המתודולוגיה המתאימה, מבנה המפגשים, הנחתה בפועל את כלל המפגשים, ניהלה את הידע, הנגישה אותו לאתר העירוני וריכזה תובנות מרכזיות בכל שלב עבור כל אחד מצוותי העבודה. זהו מהלך מורכב ורב תשומות, לו חשיבות רבה בעיצוב החזון העירוני. ליועצי מודוס היה תפקיד מרכזי במהלך זה כשותפים מלאים לתכנית.

מצאנו חברה מקצועית ביותר, זמינה ונגישה לכל התלבטות וצורך . הדברים נעשו תמיד באיכות מוקפדת, בלוחות זמנים קצרים ובחיוך. יועצי מודוס ידעו לחלץ תובנות חשובות מתוך תוצרים מורכבים ולהביא ערך מוחשי בכל שלבי התכנית.

יש לציין, כי חב' מודוס מלווה את עיריית ת"א-יפו מזה שנים רבות במגוון פרויקטים בתכנון, אסטרטגיה, התחדשות עירונית ועוד. בין היתר בהכנת תכנית המתאר לעיר, תכנון ומימוש התחדשות שוק הכרמל, תכנון גן קריית ספר וגן אליפלט, כתיבת תסקירים חברתיים למתחמי התחדשות עירונית, ייעוץ למנהלים עירוניים ועוד.

אנו ממליצים בחום על עבודה עם חברת מודוס. בברכה,

חדוה פיניש
מ"מ מנהלת היחידה לתכנון אסטרטגי מינהל ההנדסה
עירית ת"א-יפו

צרו איתנו קשר

דילוג לתוכן