מתאר לרהט
(2016-2019. משרד מנעד. מנהל התכנון. עיריית רהט)

תכנון חברתי משתף רב תרבותי

רהט הוא היישוב הבדואי הגדול בישראל והעיר הבדואית היחידה. גיבוש תכנית מתאר כוללנית לעיר הציב אתגרים מורכבים גם בפני תהליך אפקטיבי לשיתוף הציבור. הצורך להתחשב בהיבטים רב תרבותיים, מגדריים ובהנגשה שפתית ואחרת הצריכו אותנו לחשיבה מחוץ לקופסא.

לאחר מיפוי ואפיון מעמיק של בעלי עניין בנינו תהליך מותאם, ששיתף מנהיגות מקומית וקבוצות עניין בשלבי התכנית מראשיתה. בנוסף לתפקידנו כיועצי שיתוף הציבור ליווינו את צוות התכנון בייעוץ חברתי. לא מדובר על ניתוח דמוגרפי או תכנון פרוגרמטי, אלא על הטמעת חשיבה חברתית בתכנון, לדוגמה: תכנון רשת הכבישים בעיר ללא התחשבות בפריסה המרחבית של החמולות הגדולות, עלול להביא לחוסר תפקודיות של המערכת. הניסיון שצברנו בעבודה על תכנית המתאר של סכנין, בתכנון יישוב דרוזי חדש ובתכנון עבור צ'רקסים תרמו רבות להבנת ההקשר והיכולת להציע תובנות משלימות. 

המליצו עלינו

מנעד אדריכלים:

במסגרת היותנו חברה מנהלת עבור מינהל התכנון ורשות מקרקעי ישראל, אנו מובילים כתשע תכניות מתאר לישובים שונים ותכניות מפורטות ברחבי הארץ.

במסגרת הליך התכנון אנו משתפים פעולה עם משרד מודוס המוביל את הנחיית התהליך השיתופי עבורנו בתכניות המתאר הכוללניות של: יבנה, סחנין, יהוד, רהט, רמת ישי ושלומי.

את התהליך מובילים אמיתי הר לב ודפנה בן ברוך, שניהם בעלי יכולות מקצועיות בולטות בתחום, רגישות לאוכלוסיות שונות, יכולת התאמה ובניית אסטרטגיה לכל ישוב ואוכלוסייה עפ״י צרכיה, בניית ורכישת אמון עם הלקוחות המקומיים ועוד.

בעיקרו כולל תהליך את התכנון את המרכיבים הבאים:
1. שיתוף הציבור: זיהוי ואבחון בעלי עניין, לדוגמא זיהוי אוכלוסיות מודרות בישובים מהמגזר, זיהוי אמצעי קשר עם בעלי העניין, בניית תהליך שיתופי מותאם וכדומה.
2. מרכיבי החברה: ייעוץ חברתי שמשלב ידע אקדמי וידע מקומי. (במגזר בולטת דפנה בניסיון והידע במחקרה על תיכנון בישובים הערבים מזה שנים בהיבטים שונים אקדמיים, חברתיים/אזרחיים ותכנוניים).

נשמח להמליץ על שיתוף פעולה עם מודוס בפני כל גורם.

בברכה,
מירב לוי, מתכננת ומנהלת פרויקטים.

צרו איתנו קשר

דילוג לתוכן