הרפורמה לדייג 
(2013-2016 החברה להגנת הטבע)

לוקחים אחריות על הים

"דייג אוהב דגים"? מי ששם לב יודע, שאין כמעט דגים בים. המערכת הימית לחופי ישראל נמצאת על סף קריסה ואחת הסיבות לכך היא לחץ דייג מוגבר שעובר את כושר הנשיאה של הים. המצב הבהיר מעבר לכל ספק – נדרשה רפורמה. רפורמה המאפשרת להמשיך לדוג, אבל באופן מקיים. החברה להגנת הטבע בשיתוף משרד החקלאות ופיתוח הכפר ומשרדי ממשלה נוספים ובתמיכת יד הנדיב, הובילו מהלך מאתגר לגיבוש אסטרטגיה לדייג מקיים בים התיכון לחופי ישראל.

מראשית הדרך היה ברור שחייבים לנהל שני ממשקים מורכבים: האחד הוא הממשק שבין משרדי הממשלה והגופים הציבוריים השונים שעל אף היותם תחת אותה המטריה, הם אינם חולקים את אותם אינטרסים. הממשק השני הינו הממשק עם הדייגים שאינם קבוצה הומוגנית אלא ציבור המכיל מגוון גישות, צרכים ורצונות. כדי להתמודד עם האתגרים שילבנו מתודולוגיות שונות:

  • מיפינו את כלל בעלי העניין
  • ערכנו 'הערכת מצב'
  • גיבשנו תהליך מותאם
  • הובלנו תהליך דיאלוג מורכב עם קבוצות דייגים שונות
  • הנחנו פלטפורמת שולחן עגול למשרדי הממשלה המעורבים

 

מתוך ההסכמות שבנינו, נוסח "קוד הכבוד" לדייג מקיים. הקוד שימש בסיס לקמפיין דייגים רחב ולשינוי תקנות הדייג. אם אתם דייגים, בקרו באתר (קישור) ודוגו באחריות.

המליצו עלינו

החברה להגנת הטבע:

חברת מודוס מלווה את החברה להגנת הטבע מזה מספר שנים במספר פרויקטים מרכזיים בתחום הים, ומובילה דיאלוג משמעותי עם מגוון מחזיקי עניין.

הרפורמה לדיג מקיים בים התיכון
החברה להגנת הטבע בשיתוף משרד החקלאות, משרד האוצר, רשות הטבע והגנים וגופים נוספים מקדמת מזה מספר שנים רפורמה כוללנית בתחום הדיג בים התיכון. זהו מהלך מורכב ביותר הדורש אסטרטגיה ברורה לניהול ממשק בעלי עניין ברפורמה. צוות מודוס סייע באבחון והערכת המצב, גיבש תהליך דיאלוג אפקטיבי וליווה את צוות הפרויקט בכל תהליכי הדיאלוג עם משרדי ממשלה, ארגוני דייגים, דייגים מסוגים שונים, ארגונים ורשויות נוספות. בתהליך מורכב זה היה צורך בהובלה, אסרטיביות, מנהיגות ויצירתיות יחד עם נועם, בניית אמון, דיבור בגובה העיניים וחיבור למגוון אנשים ומצבים.

צוות מודוס ידע לייעץ לנו בחוכמה על אפשרויות שונות בתהליך, לפתור בעיות תוך כדי תנועה, לרתום, לגייס ולבנות אמון, לנהל בפועל את כל המפגשים ולנהל את הידע שנוצר בתהליך.
כמנהל המהלך מצאתי את צוות מודוס בזמינות מלאה לכל עניין וצורך, כיועץ היודע לגשר ולקדם את המהלך בשום שכל ובמיומנות. למרות שהמלאכה עדיין רבה, המהלך צלח מספר אבני דרך משמעותיות ובהן חקיקה חדשה בכנסת אשר שינתה את המציאות בים התיכון, ולמודוס היה בכך חלק.

קידום שמורות טבע בים התיכון
אחד מהתהליכים החשובים אותו מקדמת החברה להגנת הטבע היא קידום שמורות טבע בים, זאת כחלק מאסטרטגיה כוללת לניהול ושמירה על המשאב הימי. צוות מודוס ביצע הערכת מצב באמצעות מפגשים עם כ- 40 בעלי עניין ויצירת תמונת מצב מתכללת, כבסיס לגיבוש אסטרטגיית פעולה. התובנות שקיבלנו סייעו רבות בקידום התהליך, בעיצוב סדנאות עם בעלי עניין ומקבלי החלטות ולקידום מגוון פעולות לטובת הנושא.

צוות מודוס מיפה את בעלי העניין הרלוונטיים, קיים עמם מפגשי עומק וחילץ תובנות חשובות ביחס לתוכן ולתהליך. מודוס עדיין מלווה אותנו בתהליך בייעוץ על פי צורך. היכולת של מודוס לרכז מאמץ, לתת שירות מקצועי רציף ולתת מענה לכל צורך בתהליך, סייעו בקידום המהלך ותרמו לנו רבות.

נשמח להמליץ על צוות מודוס ועל אמיתי הר לב העומד בראש המשרד כחברה מובילה, המציעה מענה איכותי לקידום אסטרטגיות לניהול מחזיקי עניין בתהליכים מורכבים.

בברכה,
אלון רוטשילד
מנהל תחום המגוון הביולוגי

צרו איתנו קשר

דילוג לתוכן